EpShark

Pár slov o Hnutí žlutých vest

3. 12. 2018



Náš mediální mainstream to nejdřív bagagelizoval - "Francouzi, ti dělají bugr kvůli kdejakému nesmyslu" - a teď to očerňuje - "podpořila to LePen, jsou to extrémisté a náckové". Franc. establišment to též nejdřív bagatelizoval, pak zkusil rozbít hrubou silou (minulý víkend), teď zkusil zdriskreditovat (web je plný fotek policajtů převlékajících se za demonstranty a následně dělajících bordel). Demonstrantů z týdne na týden ubývá (je něco jiného vyrazit si na klidnou manifestaci a něco jiného jít "do bitky"), brutalita obou stran stoupá. A hnutí se šíří do Belgie a na západ Německa...

První mediální lží je "zdražení PHM o pár centů".

Kvůli 6 centům na litr benzínu by nešli do ulic ani Francouzi. Jenže tohle zdražení, zdůvodněné navíc "podporou elektromobility", bylo jen poslední v řadě Macronových "reforem", které tlačí "eko-hujerskou" agendu a mají společné jedno: Všechny disproporčně zasáhují trvrdě pracující nižší střední třídu. Jde o takové věci, jako "ekoštítky" na domy (které si lidé musí zaplatit), drastické zvýšení pokut za bagatelní dopravní přestupky (parkování, mírné překročení rychlosti, atd.), bankovní poplatky (15%), povinné ručení, školní obědy, nemocniční poplatky, předplatné městských služeb, poplatky za úřední úkon, technickou kontrolu (23%), dálniční poplatky, a samozřejmě daň z tabáku (10%) zdražení elektřiny (17%) a plynu (7%).

Vtip toho všeho je, že řemeslník, drobný prodejce, malý restauratér, trafikant, taxikář, kvalifkovaný dělník, který se vzmohl na domeček za městem... tedy profese, které i u nás v dřou od vidím do nevidím, platí jak mourovaté, ale odměnou jim je jakás-takás prosperita rodiny a naděje, že jednou polepší svým dětem, dospěli k názoru, že další nároky státu nemohou utáhnout bez drastického snížení své životní úrovně. Jsou zoufalí - a tak dělají zoufalé věci.

Druhým častým argumentem je, že "se přece nelze bouřit proti řádně zvolenému prezidentovi, je třeba počkat na volby".

To je v principu zajisté pravda. Jenže Macron byl zvolen se sliby reforem, které právě drobným podnikatelům, řemeslníkům a dělníkům pomohou. Nemluvil o elektromobilitě, zavírání elektráren, "Evropské armádě" ani "vzdávání se suverenity ve prospěch EU". Z liberalizačních reforem nedodal žádnou. Francouzský prezidentský systém je od dob de Gaulla nastaven tak, že prezidenta (který má víc pravomocí, než ten náš) nelze nijak odvolat, ani omezit - je vlatně takovým "dočasným diktátorem". Dosud to nevadilo, protože i silní prezidenti (de Gaulle, Mitterand) se ohlíželi na veřejné mínění, měli strach ze svobodného tisku a brali vážně sliby a závazky, které pronesli v kampaních.

Jenže to skončilo: Dnešní eurovelikáni jsou převědčeni, že veřejným míněním mohou donekonečna manipulovat, média mají "ochočená" a předvolební závazky nemají ani cenu popsaného papíru. To je ta DOBA POSTFAKTICKÁ, a DOBA MANIPULAČNÍ, v níž žijeme.

Nepočítali ovšem s tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Martin Konvička

Zdroj: Facebook profil Martina Konvičku

Další texty autora najdete na webu Nová Buržoazie




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: