The west only listens to what it wants to hear from Moscow
podle překladače
Západ od Moskvy poslouchá jen to, co chce slyšet
„Trochu jako mluvit do zrcadla“ popisuje diplomatický historik Sergej Radčenko přípravu Nikity Chruščova na vyjednávání s Dwightem Eisenhowerem po smrti Josifa Stalina.
Sovětský vůdce si představoval, co by řekl americkému prezidentovi, jak Ike nejprve odmítne jeho argumenty, ale pak podlehne jejich logice jako jedinému fungujícímu řešení.
„Obtížnost mluvit s imaginárními protivníky,“ píše Radčenko, „je v tom, že je nevědomě nutíme říkat to, co chceme, aby říkali.“ Nemyslíme si, co by se stalo, kdyby druhá strana vzdorovala naší logice. V dnešním přibližování západu k Moskvě vidím verzi „mluvení se zrcadlem“. Posloucháme jen proto, abychom slyšeli to, co slyšet chceme, totiž že Putin chce vyjednat konec konfliktu na Ukrajině. Ale co on?
Stejně jako mnoho analytiků a většina Evropanů věřím, že válka skončí dohodou. Kyjev bude nucen vyměnit území za smysluplné bezpečnostní záruky. I když jsou jednání nevyhnutelná, nejsem přesvědčen, že jsme tak blízko konce, jak mnozí jiní doufají. Existují nejméně čtyři faktory, které činí situaci nepředvídatelnou.
Za prvé, pokud jde o výsledek války, Rusko a Ukrajina jsou ve výrazně odlišné situaci. V současnosti je Kreml přesvědčen, že Rusko na bojišti vítězí. Věří, že má značný manévrovací prostor, pokud jde o ukončení války (dokonce i o to, jak válku ukončit). Naproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v prekérní situaci. Vojenské neúspěchy Ukrajiny oslabily jeho politickou podporu. Ukrajinci chtějí, aby válka skončila co nejdříve, ale stále nejsou připraveni vyměnit půdu za mír. To znamená, že Zelenskyj je nucen mluvit o vítězství, i když hledá kompromis.
Zadruhé, mnozí z těch, kteří si žvaní o vyjednávání, předpokládají, že vědí, co ruský prezident Vladimir Putin chce a co je připraven připustit. Během Zelenského nedávné návštěvy v USA bývalý prezident Donald Trump tvrdil, že „máme velmi dobrý vztah [se Zelenským] a já mám také velmi dobrý vztah, jak víte, s prezidentem Putinem, a myslím, že pokud vyhrajeme… . . my to [konflikt] vyřešíme velmi rychle“. Trump svým obvyklým vychloubáním myslel to, že s Putinem vyjednával již dříve a je přesvědčen, že ví, jak to udělat znovu. Problém je v tom, že žádný západní vůdce nemá pevné povědomí současné Putinovy motivace. Předválečný Putin a dnešní Putin se liší tak, jako byl Stalin z roku 1940 od Stalina z roku 1944. Za třetí, cíle Ruska se v průběhu času měnily. Putinova původní „zvláštní operace“ měla laserové zaměření. Jeho primárním cílem bylo prolomit kouzlo Západu nad ukrajinskou společností. Předpokladem bylo, že Ukrajinci jsou „očarovaní Rusové“, kteří potřebují krátkou válku, aby se probudili. Probuzení se ale nepovedlo. Speciální operace byla poražena v září 2022.
Od té doby jsme byli svědky zástupné války NATO, vedené na ukrajinském území. Takto to vidí Putin a většina Rusů. Proto Putin nebude tolerovat žádného amerického prezidenta, dokonce ani jeho starého přítele Trumpa, aby hrál roli hrdinského mírotvůrce. Mír musí být ruským vítězstvím. Rozbití NATO je jedním z válečných cílů Moskvy.
Čtvrtým problémem je, že ani USA, ani EU nemají dlouhodobou strategii vůči Rusku. Ukrajina byla neodmyslitelnou součástí západní politiky Ruska po studené válce. Tato politika měla dvě strany. Ve své transformativní verzi byla demokratizace Ukrajiny chápána jako nástroj vlastní demokratizace Ruska.
Ale byla tu ještě jedna verze, jedna více zaměřená na stabilitu, ve které platila samostatná logika: nešťourej do medvěda. Tato dvouhlavá politika přispěla k vypuknutí války na Ukrajině. V téměř tisíci dnech od vypuknutí války se Západ zdráhal umožnit Ukrajincům zasáhnout cíle v samotném Rusku, ale „kompenzuje“ Ukrajinu tím, že jí poskytl licenci, aby definovala, jak Západ bude mluvit o Rusku. Západ převedl svou politiku vůči Rusku na Ukrajinu. Pokud Putin věří, že Rusko je ve válce se Západem, takový outsourcing je sebezničující. Američtí a evropští lídři musí vzít zpět iniciativu v jednání s Ruskem. Jakákoli smysluplná jednání se nebudou týkat pouze Ukrajiny, ale budoucnosti evropského řádu. Jak říká staré ruské přísloví: „Pokud pozvete medvěda k tanci, nerozhodnete o tom, kdy tanec skončí, vy, ale medvěd.
Autor Sergej Radčenko je redaktorem FT, předsedou Centra pro liberální strategie v Sofii a spolupracovníkem IWM Vienna
*******
No Číňané tomu říkají jízda na tygru! Můžeš na něj nasednout, ale neseskočíš, protože tě tygr roztrhá!! Západ si může jen vybrat, zda trsá s medvědem nebo jede na tygrovi. Do téhle situace se dostal zcela sám.