7. 10. 2018
Každý jeden život, ať lidský, zvířecí nebo existence nějakého předmětu je v dnešním světě ovlivněna regulacemi. Regulace zde nejsou jen během našeho života, ale táhnou s námi už před naším narozením a současně nekončí s naší smrtí.
Kdyby nás přišli ovládnout mimozemšťané, do pár minut bychom uměli vymyslet regulace i pro ně, jelikož stát chce mít vše pod kontrolou. Většina regulací je spojena s byrokracií, kterou si na nás naši volení zástupci vymysleli.
Sice se předsedou vlády [autor píše o Slovensku] stal bývalý oficiální bojovník proti byrokracii, její konec, ba ani jen ústup však nevidíme. Zvýšit odvody, změnit daně či úplně překopat vládou schválený zákon umí poslanci velmi snadno, ale poradit si s byrokracií neumí. Dokonce naděje na částečnou de-byrokratizaci země v podobě, že stát nebude požadovat hromadu výpisů, které již dávno má, se musela několikrát odkládat. Tak silně proti tomu byrokracie bojovala!
Síla byrokracie se ukázala i při nedávné kauze transformace SAV na vědecko-výzkumné instituce. Sledování maličkostí a formalit šly nad veřejný zájem a staly se stopkou pro rozvoj vědy a výzkumu na Slovensku.
Desítky pracovních skupin či jiných formálních seskupení produkují mnohastránkové zápisy, které se ukládají do zásuvek, ale světlo světa nespatří. Analýzy a doporučení jsou každodenním produktem stovek úředníků, které skončí na stolech jejich šéfů s nejistým osudem.
Na sílu byrokratického aparátu před pár měsíci poukázal i předseda NKÚ v Česku. Kritizoval, že v rámci státu vznikají komise, pracovní skupiny či se vypracovávají tuny analýz s hlavním zájmem odsunout řešení problému a nespálit se při jeho řešení. Takto se podle jeho názoru vytváří byrokratický systém, který sleduje otravné maličkosti a není schopen se vypořádat se zásadními strategickými rozhodnutími. Pustil se také do formalismu, který vytváří rozhodnutí na několik stran, ale ne pro obyčejného občana, ale pro desítky advokátů.
Předseda českého NKÚ neskončil jen u byrokracie, ale kritizoval i skupinu lidí, jíž tento stav velmi vyhovuje. Tito lidé umí nakrmit desítky advokátů a umí se pohybovat v úzkých mezerách, do kterých stát úmyslně nebo i neúmyslně nezasáhl. Tyto zájmové skupiny ovládají stát a ne stát je, a to díky podmínkám, které si on sám nastavil.
Byrokrat, který každý den vydává jen rodné listy či přijímá dokumenty na podatelně, svou práci dokonale zná, má pomalu nulovou chybovost, neboť jeho úloha se pokaždé opakuje a je jednoduchá. Zde nemůžeme sledovat selhání státu, ale jen o pár dveří dále sedí úředník na stavebním úřadě, který se musí vypořádat s desítkami stran podání, námitek a dalších dokumentů, aby jeho rozhodnutí bylo zákonné a co nejlepší. Jelikož se ale stavební zákon může i vícekrát za rok změnit a úředník se musí vypořádat s haldou papírů, musí se rozhodnout, zda vyjde vstříc kvalitě rozhodnutí, nebo rychlosti jeho vydání. I právě zde vyhrává silnější — zájmové skupiny, které umí s byrokracií žít a tak neusilují o to, aby došlo k jejímu odstraňování.
Píše 20. 9. 2018 pan Jakub Zeman na slovenském Iness.sk
Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Evropa zanikne, jestli se nezbaví pohrobků Bidena
Může Ukrajině roztržka v Oválné pracovně prohrát válku? Otázka pro vládního zmocněnce pro Ukrajinu
Jarmila Klímová 3. díl: Devalvace vzdělávání a kultury vede k rozpadu základních hodnot společnosti
Je tu nová hrozba: Trumpohujeři. V čem se mýlí a proč je Rusko náš největší problém?
Vegrichtová: Mladí začali na sítích obdivovat masové vrahy a střelce ze škol. Je to znepokojující
NR - Ženský box prý vyhrává chlap!
V Evropě jsme zapomněli na podpůrný ekosystém pro zelenou transformaci. To dalo náskok Číně
Demokracie - Dan Schmachtenberger
§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na webu epshark.cz reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§