EpShark

Nulový cirkus zvaný EET

31. 10. 2018



Jeden ze zmatků kolem EET (=Elektronická evidence tržeb) je ten, že teď hrozí, že to budou muset používat i nevidomí. Pro ně je jistě práce s elektronickou pokladnou hračka.

Co nám EET přinesla? Bylo tu hlášeno něco o 18 miliardách korun ročně. A vypočítáváno kolik za to bude nemocnic, jak se zvýší důchody a já nevím co ještě. A skutečnost? Ministerstvo přiznalo nějakých 4,5 miliardy daní navíc. Když ale odečteme hospodářský růst, tak nám zbude nějakých 1–2 miliardy. To je v porovnání se státním rozpočtem, který má hodně přes 1000 miliard asi tak jedno promile (nikoliv procento, ale jeho desetina, abychom si uvědomili tu absurditu).

A důsledky? Hospodští jsou vysmátí. Ti to všichni zneužili a plošně zvedli ceny jídla. Ty to nestálo ani korunu. To vše zaplatí jen a jen zákazník, který tomu ve velkém počtu tleskal. Doufám, že ty podporovače nadšení doteď nepřešlo. Když jste se známými v restauraci, tak buď zaplatíte jako stůl pohromadě (poděl si to, jak umíš), nebo vás vrchní vyzve, abyste se po jednom odebrali k elektronické pokladně a tam si to při placení odfajkovává. Velmi důstojné. Obvykle se ten poslední dozví: ale mě tady ještě zbyla dvě piva (coly, polévky …). A začne dohadování. Tradici českého pohostinství jistě velmi poplatné. Cizinci nestačí zírat.

Připočtěme k tomu ještě dost zavřených hospůdek na venkově, případně cukráren prodávajících jen s sebou se židlemi zvednutými na stolky, aby nemuseli elektronickou pokladnu zavést (byl jsem osobně svědkem a dortík jsem si snědl venku na schodech).

To vše je jistě velmi úměrná cenu pro navýšení státního rozpočtu o necelé jedno promile. Fakt dokonalé.

V první vlně byli samozřejmě ti, kteří měli do rozpočtu přinést co nejvíc. Pokud se vládě podaří i přes námitky Ústavního soudu zavést i tzv. třetí a čtvrtou vlnu, tak už to pro rozpočet nebude to jedno promile, ale možná půl. Přesto s buldočí vytrvalostí trvá na svém na místo toho, aby to celé odpískala. Pokud pak bude chtít plnit své sliby, tak budeme asi stavět nejlevnější nemocnice na světě. Možná z proutí.

Slavná účtenkovka má stále klesající zájem, jak jsem již dříve předpovídal. Dnes už ji hraje asi nějaké % patologických hráčů, nebo lidí se prostě nudících. Normální člověk na to nemá čas, nervy, ale hlavně má dostatek sebeúcty.

Teď vláda nestihla uzákonit výjimku pro slepce. Ani se nedivím. Zmatek kolem toho je neskonalý. Kdo za to může? Samozřejmě opozice, protože v parlamentu moc žvaní a není čas na hlasování. Jediný pozitivní posun tak vidím v tom, že už za to nemůže samotný Kalousek.

Píše 23. 10. 2018 pan Tomáš Flaška na blog.idnes.cz


Pozn. PeTaXe.: A pořád ještě zbývá to nevyřčené: nikdo, ale opravdu nikdo nepracuje proto, aby naplnil státní rozpočet. Každý jednotlivec pracuje proto, aby uspokojil své životní potřeby a potřeby svých nejbližších. A až někde velice daleko jsou potřeby státu. Jinými slovy: každá korunka vyrvaná násilím z ekonomiky a daná na pospas rozhazovačnému státu znamená zhoršení ekonomického výkonu a tím i obecné chudnutí. Ať se to komukoliv líbí, nebo nelíbí. Ty peníze, které z podnikatelů (a dokonce na náklady podnikatelů!) stát kořistí, jsou ekonomicky zničené, protože oslabují už tak slabou kapitalizaci domácích firem. Firmám pak nezbývají prostředky pro inovace, investice, modernizace a zlepšování konkurenceschopnosti naší domácí ekonomiky a zůstáváme tak pouze služebnou, subdodavatelskou ekonomikou s nejnižšími maržemi. To působí v důsledku daleko větší škody. A to ani nemluvím o tom, že stát je dnes naprosto rozmařilý a rozhazovačný a živí stále více neproduktivních darmožroutů. Dokonce i guru levičáckých ekonomů, Maynard Keynes, pokládal souhrnnou daňovou kvótu nad 25 % za extrémně vysokou. Dnes už platíme přes 42 % (a jsou v Evropě i státy s daněmi přes 55,8 % — Benelux!) a pořád je jim to málo. Lidé si neuvědomují, že takovýmto zdaněním se společnost vrací zpět do režimu centrálně plánované, přerozdělovací ekonomiky, jejímž údělem je neodvratný krach. Kde že jsou naše dávné sny o svobodě, kapitalismu a tržním hospodářství…

Článek vyšel na svobodny-svet.cz




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: