EpShark

Očekávejte více chaosu, korupce a zločinu od nového prezidenta Mexika

3. 8. 2018



1. července Andrés Manuel López Obrador (AMLO) zvítězil v prezidentských volbách v Mexiku. Získal 53 procent hlasů. To zanechalo v poli poražených kandidáta z vládnoucí institucionální revoluční strany (PRI), José Antonio Meade skočil na třetím místě s pouze 16% hlasy. Ricardo Anaya z konzervativní Národní akční strany (PAN) si nevedl o moc lépe. Druhé místo získal pouze s 22% hlasů.

AMLO, levicový kandidát, vedl profesionální kampaň, v níž mluvil o horkých problémech své země s vyhrocenou rétorikou: Mexický zločin a korupce. AMLO přesvědčil voliče, že zločin a korupce vstoupily do smrtící spirály, díky zavedeným politickým stranám. Zároveň se zavázal respektovat nezávislost Mexické banky a současně sliboval vyšší vládní výdaje.

Co tahle dalekosáhlá změna znamená pro Mexiko? Začněme tím, že se podíváme na výkonnost Bank of Mexico. Poslední sloupec Forbesu, ve kterém jsem to udělal, byl z 4. července 1994. V tomto díle jsme předpovídali, že pokud se peso odváže od dolaru, tak se zhroutí. No, udělali to v prosinci 1994. Vzpomínáte si na "Tequilovou krizi"?

Od té doby banka Mexika odváděla slušnou práci, která Mexiku držela určitý vzhled ekonomické stability. Zatímco tam byla stabilita, ekonomický růst Mexika byl anemický. Analyzujme posledních čtrnáct let, abychom zjistili, jak se chovala Mexická banka.

Pro mě je důležitý měnový přístup k určování národního důchodu. Souvislost mezi tempem růstu peněžní zásoby a nominálním HDP je jednoznačná a ohromující.

Jak to uvedl Milton Friedman ve svém díle z roku 1987 "Kvantitativní teorie peněz" (QTM), "Závěr (QTM) je, že podstatné změny cen nebo nominálních příjmů jsou téměř vždy výsledkem změn v nominální zásobě peněz. "Příjmová forma QTM uvádí: MV = Py, kde M je peněžní zásoba, V je rychlost peněz, P je cenová hladina a y je reálný HDP (národní příjem).

Použijeme QTM, abychom provedli některé výpočty na lavici, abychom zjistili, jaké jsou sazby "zlatého růstu" peněžní zásoby. To jsou míry růstu peněz v oběhu, které by umožnily centrální bance Mexika dosáhnout svého inflačního cíle.

Podle mých výpočtů činil průměrný růst reálného HDP od roku 2003 2,34%, průměrný růst celkové nabídky peněz (M3) činil 9,71% a průměrná změna rychlosti peněz činila -1,92%. Při použití těchto hodnot a inflačního cíle Bank of Mexico o výšce 3% jsem vypočítala mexickou "zlatou růstovou míru" peněžní zásoby na 7,26%.

Výpočty:

Zlatá míra růstu = Inflační cíl + Průměrný růst reálného HDP - Průměrná procentní změna rychlosti

Zlatý růst = 3% + 2,34% - (-1,92%) = 7,26%

https_% 2F% 2Fblogs-images.forbes.com% 2Fstevehanke% 2Ffiles% 2F2018% 2F07% 2FMexico-1200x868.jpg

Centrální banka Mexika v průměru překročila zlatý růst o 2,45%. Není překvapením, že průměrná míra inflace ve výši 4% byla plným procentním bodem nad cílem banky o hodnotě 3%. Takže existují dobré důvody, proč AMLO nebude zasahovat do politiky Bank of Mexico. Její výkon nebyl skvělý, ale byl úctyhodný.

Pokud jde o fiskální sliby prezidenta AMLO – je jich hodně a jsou drahé. Chce dotovat zemědělství, zvyšovat důchody, poskytovat vysokoškolská stipendia a dál rozhazovat peníze. Pokud se AMLO bude řídit těmito sliby, Mexiko jistě zažije větší fiskální deficity. A Mexická banka zažije velkou bolest hlavy. Co se týče pesa, to může oslabit. Takže s AMLO se Mexiko pravděpodobně přestěhuje do nestabilnější makroekonomické zóny.

Když se podíváme na korupci, najdeme ji v Mexiku hodně. Index vnímání korupce (CPI) je metrika, která nám umožňuje pochopit míru korupce. Skóre "0" znamená, že země je vnímána jako naprosto zkažená, zatímco skóre "100" znamená celkovou "čistotu" (žádná korupce).

Ze 180 zemí, u kterých se hodnotí CPI, je Mexiko na nelichotivém 135. místě spolu s Dominikánskou republikou, Hondurasem, Kyrgyzstánem, Papuou Novou Guineou, Paraguayem a Ruskem. Všechny tyto země měly skromné ​​skóre 29, což naznačuje, že jsou vnímány jako velmi zkorumpované. Pokud to není dost špatné, od roku 2013 se mexický CPI zhoršuje, což naznačuje, že se korupce zhoršuje. AMLO slíbil zatočit s korupcí – slib, co mu pomohl vyhrát volby.

Zatímco rétorika AMLO o boji proti korupci může mířit přímo na cíl, realita se jeví jako velmi odlišná. K boji proti korupci bude muset vládu zmenšit a deregulovat hospodářství. Ale slíbil, že učiní právě opak.

Kriminalita je dalším horkým problémem, o kterém AMLO přesvědčivě řečnil. Chcete-li vidět, jak špatná kriminalita v Mexiku je, podívejte se na Výroční zprávu Fraserova institutu Ekonomická svoboda světa 2017 . Jedna z pěti kategorií, v nichž je hodnoceno 159 zemí, je kategorie "Právní systém a vlastnická práva". Obsahuje devět prvků, včetně položek "Spolehlivost policie" a "Náklady kriminality pro business". Mexiko je v této kategorii zařazeno na 117 příčku ze 159 zemí. To naznačuje velmi vysokou úroveň trestné činnosti. A její četnost roste každým dnem.

AMLO znovu dosahuje dobrých výsledků s proti-kriminální rétorikou, ale skutečnost spočívá v tom, že nemá žádný plán jak kriminalitu potlačit. Vskutku se člověk ptá, zda ví, co znamená slovo "plán".

Budeme muset počkat, až bude AMLO inaugurován jako další prezident Mexika v prosinci, abychom mohli získat jasnější představu o jeho programu. V tomto okamžiku se zdá, že mezi rétorikou AMLO a skutečností, jak bude Mexiko vypadat za jeho vlády, bude panovat velký rozdíl. Opravdu očekávám větší chaos, víc korupce a více kriminality.

Steve H. Hanke

Z anglického originálu přeložil Mike

Zdroj: mises.org




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: