EpShark

Aktuální celoevropská data: Česká republika má bezkonkurenčně nejdražší elektřinu v přepočtu na kupní sílu

10. 12. 2024



SLOVANKA

Fialovy bludy o stejných platech s Německem jsou tedy sice hodně mimo mísu, ovšem co se cen energií týká, tak tam jsme skutečně takřka v „jedné rovině.“

V přepočtu na kupní sílu jsme rozhodně výrazně nejdražší zemí, neboť země s podobnou výší platů mají výrazně nižší ceny energií než my.

A co víc. Pokud nás srovnáte s Velkou Británií a Německem, tedy jedinými zeměmi, které mají vyšší ceny elektřiny (ale i výrazně vyšší platy), tak tyto dvě uvedené země mají mimo vyšších platů ještě jedno společné: tamní vlády jsou až fanaticky zaměřeny na zelenou energii.

Německo nedávno vyřadilo z provozu všechny jaderné elektrárny, čímž se stalo energeticky závislým zejména na Francii a Velká Británie za Starmera se vrhla do úplně stejné extrémní zelené politiky.

K čemu jsou nám tedy dvě jaderné elektrárny, když máme stejné ceny jako dvě země, jejichž hlavním krédem je bezjaderná energetika a uhlíková čistá nula?

Aktuální data za listopad najdete ZDE. Modře je elektřina a červeně plyn. Mapka je interaktivní a po najetí kurzorem zjistíte cenu elektřiny/plynu v listopadu 2024.

V zemích, jako jsou Spojené státy, Čína a Rusko, jsou ceny elektřiny výrazně nižší. Vzhledem k tomu, že dodávka levné elektřiny přináší firmám na jedné straně konkurenční výhody a na druhé straně odlehčuje rozpočty soukromých domácností, jedná se o kritickou situaci.

Zásadním důvodem drahoty u nás je fakt, že hned dvě totálně neschopné vlády – Babišova a Fialova – nevyjednaly v EU žádné výjimky například pro provoz uhelných elektráren, které mají být odstaveny do roku 2033,  jako tomu bylo u Polska, které je v podobném postavení.

Kombinace povinných plateb solárním baronům, síťových poplatků, daní, přeprodej přes Lipskou burzu (který také dosud žádná vláda nezastavila) a podobně způsobují, že ceny jdou nahoru.

Energeticky náročné firmy hledají nové levnější lokality, přičemž zároveň klesá kupní síla soukromých domácností. Lze očekávat značný odliv firem nejen z Německa, kde je to stále patrnější, ale také od nás.

Po nástupu Trumpa bude pro evropské podniky velmi lákavý přesun do USA, neboť nový prezident jim chce nabídnout velmi výhodné pobídky.

Žádné regulace, výhodné daňové podmínky, nízké ceny energií, konec klimatického podvodu – to je základ nové politiky. Pro EU Trump nepotřebuje cla, stačí mu, když zavede pro firmy příznivou politiku, EU se pak zničí sama.

Kolik firem bude mít zájem setrvávat v zemích, kde je čekají vysoké ceny energií, nekonečné regulace a uhlíkové odpustky?

A kolik jich zůstane u nás, tedy v jedné z nejprůmyslovějších zemí Evropy, která má ovšem téměř nejdražší energie?

Článek vyšel na svobodny-svet.cz




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: