EpShark

Kalifornie legalizovala marihuanu a trh ovládly drogové kartely :: Gatestone Institute

5. 1. 2025



Šest let poté, co Kalifornie legalizovala marihuanu, tam přibývají mrtvoly. Legalizace marihuany selhala na všech úrovních. Legální byznys s marihuanou se hroutí. Trh ovládají drogové kartely a gangy. Otevřená hranice USA jim umožnila přivést do země obrovský počet dělníků. Na snímku: Zástupci šerifa okresu San Bernardino a další policejní agenti stříhají vzrostlé rostliny konopí během zátahu na ilegální konopné farmě v Newberry Springs v západní Mohavské poušti. Kalifornie, 29. března 2024. (Foto: Robyn Beck / AFP prostřednictvím Getty Images)

Šest let poté, co Kalifornie legalizovala marihuanu, tam přibývají mrtvoly. Začátkem roku 2024 bylo v Mohavské poušti zavražděno šest mužů. Čtyři z nich byli zastřeleni a jejich těla byla poté spálena. V roce 2020 bylo v jedné ilegální pěstírně konopí v okrese Riverside County zabito sedm lidí.

Podobné násilí mělo po legalizaci marihuany zmizet. Zastánci legalizace tvrdili, že legalizace obchodu s marihuanou ukončí vládu kartelů. Místo toho legální trh s marihuanou selhává a drogové kartely ovládají trh nejen ve značné části Kalifornie, ale i ve zbytku USA.

Příjmy z legálního prodeje marihuany v Kalifornii trvale klesají, stejně jako v jiných státech, kde byla marihuana legalizována, včetně Colorada, jehož model legalizace marihuany pomohl v Kalifornii "prodat" voličům myšlenku, že zisk z legalizace marihuany vše napraví.

Navzdory klesajícím tržbám se coloradští zákonodárci chlubí příjmy z prodeje marihuany ve výši 282 milionů dolarů. Toto číslo se zdá být vysoké, ale vzhledem k penězům, které musí stát Colorado a města jako Denver vynakládat na bezdomovectví, oběti předávkování drogami a vymáhání práva, je to jen kapka v moři.

Zatímco se v Kalifornii hroutí byznys s legální marihuanou, utrácí stát obrovské částky na boj s ilegální marihuanou, a zároveň se snaží zdanit legální marihuanu. Guvernér Gavin Newsom paradoxně slíbil, že příjmy z marihuany ve výši 100 milionů dolarů vyrovnají státní rozpočtový deficit, ale tyto příjmy měly být primárně použity na financování vymáhání práva a boj proti zneužívání návykových látek. Stát Kalifornie letos zabavil ilegální marihuanu v hodnotě 300 milionů dolarů a k boji proti nezdaněné marihuaně používá satelitní snímkování a ozbrojené nájezdy.

Ale i přes všechny tyto snahy ilegální marihuana zvítězila a legální marihuana prohrála.

Deník Los Angeles Times před dvěma lety varoval:

"Návrh 64, kalifornský přelomový návrh zákona týkající se konopí z roku 2016, 'prodal' voličům slib, že legální trh vyřadí z provozu nezákonný obchod s touto drogou, s tím související násilí a ničení životního prostředí."

"Vyšetřování deníku Los Angeles Times zjistilo, že zákon naopak způsobil prudký nárůst výskytu ilegálního konopí v rozsahu, jaký Kalifornie nikdy předtím nezažila."

"Venkovské komunity roztroušené po celém státě až po Mohavskou poušť, strmé hory na severním pobřeží, poušť a lesy v pohoří Sierra Nevada jsou nyní ničeny neregulovanými pěstírnami konopí, jako například komunity v okolí hory Mount Shasta."

"Obyvatelé těchto míst popisují život ve strachu vedle táborů těžce ozbrojených pěstitelů konopí..."

Někteří z pěstitelů jsou soukromými občany, ale je pravděpodobné, že v konkurenci kartelů dlouho nepřežijí.

Obchodu s marihuanou dominují drogové kartely a gangy. Otevřené hranice USA jim umožnily přivést do země obrovský počet dělníků. Nejen Kalifornie, ale i místa tak vzdálená jako stát Maine, který má rozlehlé neobydlené oblasti a omezené zdroje pro vymáhání práva, byla zaplavena podnikáním s marihuanou tak moc, že se podobají Latinské Americe a Asii.

Pobřeží od jižní Kalifornie až po Oregon ovládají mexické kartely, které expandovaly natolik, že nemají dost dělníků, přestože jsou za Bidena hranice USA otevřené. Některé drogové kartely začaly drze lákat ilegální pracovníky dokonce i inzercí v Evropě.

Místní kalifornský prokurátor to popsal takto: "Mexické kartely přicházejí pěstovat marjánku a přiváží k nám lidi z Bulharska, Francie a Ruska." Rozsáhlý exodus přes hranice umožnil kartelům, aby si přivezly tolik pracovníků, kolik potřebují, protože legalizace marihuany a otevřené hranice fakticky ukončily jakékoliv skutečné tresty za ilegální migraci a marihuanu.

Asijský organizovaný zločin je možná méně v hledáčku úřadů, ale není o nic méně bezohledný a násilný.

Před několika lety byli v ilegální pěstírně konopí v Oklahomě zavražděni čtyři Číňané. Čínský organizovaný zločin "se nyní ve velkém zabývá marihuanou v Oklahomě i po celých Spojených státech," řekl šéf Oklahomského úřadu pro narkotika a nebezpečné drogy (Oklahoma Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs).

Znovu se potvrdilo, že "mafie se na Oklahomu zaměřily hned poté, co místní voliči schválili opatření, které ve státě legalizovalo pěstování a prodej marihuany pro léčebné účely." Nyní Triády (čínské mafie) provozují své vlastní areály "ohraničené ploty, sledovacími kamerami a strážemi se zbraněmi a mačetami." Odhaduje se, že jejich 3 000 ilegálních pěstíren produkuje marjánku v hodnotě až 44 miliard dolarů ročně.

Triády se neangažují jen v ilegálním obchodu s marihuanou, obchodují se vším od heroinu po fentanyl. Legalizace marihuany jim poskytla ziskový a pololegální trh, který jim zajišťuje základnu pro rozšíření jejich obchodování s daleko nebezpečnějšími drogami.

Legalizace marihuany selhala na všech úrovních. Legální byznys s marihuanou se hroutí. Společnost MedMen, která kdysi slibovala, že se v byznysu s trávou stane novým Applem, se propadla z ocenění 3 miliardy dolarů do bankrotu se závazky ve výši 411 milionů dolarů. Navzdory tomu, že marihuanu je možné si legálně koupit v lékárnách a prostřednictvím různých on-line aplikací, je 80 % kalifornské marjánky stále ilegální. Politici se mohou chlubit příjmy z prodeje marihuany ve výši stovek milionů dolarů, ale kartely vydělávají desítky miliard a zabírají rozlehlé plochy v lesích.

V budoucnosti nebudeme mít legální obchody s marjánkou, online aplikace a MedMen, budeme tady mít mexické a čínské organizované zločinecké skupiny, které se šíří na západě USA a v Nové Anglii jako mor.

Zastánci legalizace marihuany stále tvrdí, že kdyby vláda snížila vysoké daně z legální marjánky, tak by se tento obchodní model mohl znovu zmátořit. Ale i kdyby daně byly nulové, tak žádná legální práce není schopna konkurovat ilegálům pašovaným přes hranice, které ozbrojenci nutí pracovat za hubičku. Legální podnikání nemůže konkurovat organizovanému zločinu.

Legalizace marihuany zvýšila bezdomovectví a všeobecné zneužívání drog. Posílila ilegální migraci a organizovaný zločin. Zhoršilo to život v každém státě a městě, kde to zkoušeli, aniž by to přineslo hmatatelné výhody komukoliv včetně uživatelů trávy, kteří si ji stále opatřují "po staru", tedy ilegálně. Výjimkou je pár politiků, kteří mají dočasně několik milionů, které mohou věnovat preferovaným zájmovým skupinám, svým dárcům a spřízněným lobbistům.

Přitom polovinu země předali organizovanému zločinu.

Daniel Greenfield je spolupracovník konzervativního think tanku David Horowitz Freedom Center sponzorovaný nadací Shillman Foundation.

Nejnovější články od:
nechte si zasílat novinky do e-mailu: přihlaste se zdarma k seznamu adres think-tanku gatestone institute.

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: