EpShark

Tchaj-wan: Přežití Ukrajiny je i naším přežitím :: Gatestone Institute

9. 1. 2025



Nejlepší způsob, jak zabránit Číně v útoku na Tchaj-wan, je porazit Rusko v Evropě. Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v listopadu řekla: "Vítězství Ukrajiny poslouží jako to nejúčinnější odstrašení proti budoucí agresi." Na snímku: Pochod Tchajwanců na podporu Ukrajiny. Tchaj-pej, 13. března 2022. (Foto: Sam Yeh / AFP prostřednictvím Getty Images)

"Měli bychom ukončit naši vojenskou pomoc Ukrajině, aby se naši evropští spojenci konečně probudili z letargie," řekl v únoru 2023 v projevu na konferenci nadace Heritage Foundation americký senátor Josh Hawley. "A ti se neprobudí tak dlouho, dokud za ně děláme jejich práci."

Mnoho, ne-li většina, Američanů by se senátorem za stát Missouri souhlasila. Má ale Josh Hawley pravdu?

Hawleyho projev se jmenoval "Čína a Ukrajina: čas pro pravdu". Pravda je však taková, že Spojené státy mají závazek Ukrajinu bránit – a obrana Ukrajiny je určitě i v jejich zájmu.

Proč? Začněme třeba tím, že Amerika chce zastavit šíření jaderných zbraní.

V prosinci 1994 Ukrajina souhlasila, že se vzdá jaderných zbraní, které zůstaly na jejím území po rozpadu Sovětského svazu a připojí se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Na oplátku obdržela Ukrajina záruky bezpečnosti a územní celistvosti od Spojených států amerických, Velké Británie a Ruska. Tyto záruky jsou obsaženy v Memorandu o bezpečnostních zárukách v souvislosti s přistoupením Ukrajiny ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní – toto memorandum je všeobecně známé jako Budapešťské memorandum.

V Budapešťském memorandu slíbily tři státy Ukrajině řadu věcí, z nichž nejdůležitější byl "jejich závazek respektovat nezávislost a svrchovanost Ukrajiny a její stávající hranice. Budapešťské memorandum svými ustanoveními odkazuje na právně závazný Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. "

Bývalý velvyslanec USA na Ukrajině a spolupracovník Brookings Institution Steven Pifer napsal: "Někteří lidé si myslí, že Spojené státy své závazky z Budapešťského memoranda dodržely tím, že nenapadly Ukrajinu. V úzkém smyslu slova je to pravda. Při vyjednávání o bezpečnostních zárukách ale američtí úředníci svým ukrajinským protějškům tvrdili, že pokud by je Rusko porušilo, tak by na to Spojené státy reagovaly."

Pokud si Rusko udrží území, které uchvátilo – natož pokud ho uchvátí ještě více – budou ostatní státy věřit, že sliby USA, že je budou bránit, jsou bezcenné a začnou budovat svůj vlastní jaderný odstrašující arzenál.

Zapomeňme na chvíli na americké závazky obsažené v Budapešťském memorandu. Řada lidí požadujících, abychom přestali vojensky podporovat Ukrajinu, věří, že obrana Ukrajiny podkopává schopnost USA splnit důležitější úkol: ochránit Tchaj-wan. Argumentují tím, že americké zdroje jsou omezené a že si Washington musí vybrat.

Prezident amerického konzervativního think tanku Hudson Institute John Walters v dubnu 2023 argumentoval takto: "Tvrzení, že bychom měli upřednostnit Tchaj-wan před Ukrajinou, je totéž jako tvrdit, že hasiči by měli být připraveni hasit vedlejší dům, místo aby uhasili již hořící dům."

Má pravdu.

"Pokud to nevíte, tak 3. světová válka už začala a Čína se jí účastní," řekl tento měsíc Gatestonu Kenneth Abramowitz z neziskové organizace Citizens for National Security (Občané pro národní bezpečnost). "Čína bojuje se zbytkem světa na Ukrajině, v Izraeli i všude jinde. Musíme padouchům čelit všude, kde na nás zaútočí. Nemáme volbu jako při výběru jídel v restauraci."

Existuje mnoho důvodů, proč podporovat Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin se na Ukrajině po tom všem nezastaví, stejně jako se nezastavil po napadení Gruzie v roce 2008 nebo po zabrání Krymu v roce 2014. Prezident Výboru pro lidská práva v Severní Koreji (Committee for Human Rights in North Korea) Greg Scarlatoiu Gatestonu řekl: "Pokud Ukrajina padne, tak budou Polsko, Pobaltí a další členské státy NATO čelit existenční hrozbě." Poté budou USA a jejich partneři v NATO roztaženi ještě více a Tchaj-wan budou schopni bránit ještě méně.

Čína se také nezastaví sama. Například na začátku roku 2012 si Čína přivlastnila atol Scarborough Shoal patřící Filipínám. Obamova administrativa se proti této drzé čínské agresi nepostavila. Zahraniční politiku měl tehdy na starosti viceprezident Joe Biden.

Když čínští vůdci viděli neschopnost Washingtonu jednat, tak přesunuli svoji pozornost na další útes – Second Thomas Shoal – a další útesy Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, začali se chovat agresivně vůči japonským ostrovům ležícím ve Východočínském moři a začali si nárokovat a militarizovat další ostrovy v řetězci Spratlyho ostrovů. Obama a Biden všem ostatním ukázali, že agrese funguje a legitimizovali tak nejhorší prvky čínského politického systému.

Čína je dnes v pohybu, vede proxy války na Ukrajině, v severní Africe i na Blízkém východě. Ruské invazi dal Peking zelenou deklarací o vzájemném 'neomezeném' partnerství těsně před útokem na Ukrajinu. Nejlepší způsob, jak zabránit Číně v útoku na Tchaj-wan, je porazit její proxy spojence – zejména Rusko v Evropě.

"Pro rozhodnutí Pekingu, zda zaútočit na Tchaj-wan, nebude vývoj války na Ukrajině rozhodující," řekl Elbridge Colby, který je zastáncem zastavení podpory Ukrajině. "Nejdůležitější pro odrazení Číny od útoku na Tchaj-wan je vojenská rovnováha v Asii." V tomto okamžiku jsou misky vah možná vychýleny ve prospěch Číny, ale nejkritičtějším faktorem bude podle mého názoru averze Pekingu k obětem a co si bude Peking myslet o vůli USA a jejich partnerů bránit Tchaj-wan.

Putina přivedlo k závěru, že může napadnout Ukrajinu, Bidenovo katastrofické stažení z Afghánistánu a Bidenova slabá veřejná prohlášení před útokem Ruska na Ukrajinu. Putin nabyl přesvědčení, že Biden nebude mít vůli Ukrajinu bránit.

Stažení USA z Afghánistánu povzbudilo také Čínu. Peking tehdy šířil propagandistický narativ, že USA nemohou doufat, že dokáží čelit Číně, když se nedokázaly vypořádat dokonce ani s Tálibánem.

Peking se zaměřil také na tchajwanskou vládní stranu – Demokratickou pokrokovou stranu (Democratic Progressive Party, DPS). "Čelní představitelé DPS si musí udržet chladnou hlavu a separatistické síly by se měly probudit ze svých snů," uvedl ve svém úvodníku deník Global Times, který je ovládán hlavním komunistickým deníkem Žen-min ž'-pao (Lidový deník). "Z toho, co se stalo v Afghánistánu, by jim mělo být jasné, že jakmile v Tchajwanském průlivu vypukne válka, tak se obrana ostrova v řádu hodin zhroutí a americká armáda jim nepřijde na pomoc."

Ještě horší je to, že čínští vůdci si, zdá se, myslí, že USA jsou neschopné. "Už nedokáží vyhrát válku," řekl deníku Global Times Lu Siang z Čínské akademie sociálních věd, když Tálibán obsadil Kábul.

Prohra Ukrajiny by Čínu v tomto názoru jistě ještě víc utvrdila.

Tchajwanci si myslí, že jejich bezpečnost je úzce spjata s událostmi ve východní Evropě. "Přežití Ukrajiny je i přežitím Tchaj-wanu," prohlásila minulý rok tehdejší vyslankyně Tchaj-wanu ve Washingtonu a současná viceprezidentka Tchaj-wanu Bi-Khim Hsaio. "Úspěch Ukrajiny je i úspěchem Tchaj-wanu. Budoucnost našich zemí je úzce propojena."

Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen 23. listopadu řekla: "Vítězství Ukrajiny poslouží jako to nejúčinnější odstrašení proti budoucí agresi."

Gordon G. Chang je autor knih Plan Red: China's Project to Destroy America (Rudý plán: Čínský projekt, jak zničit Ameriku) a The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.

Související témata:  Čína
Nejnovější články od:
nechte si zasílat novinky do e-mailu: přihlaste se zdarma k seznamu adres think-tanku gatestone institute.

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: