EpShark

Foltýn: Česko je v nejohroženějším čase od své samostatnosti, což bude platit tak dlouho, dokud nebude Rusko strategicky poraženo

15. 1. 2025



MILENA DOUŠKOVÁ

Zatímco vy se snažíte prodávat laciné příběhy o „slabém Rusku“, lidé vidí, že svět se mění.

„Česko je v nejohroženějším čase od své samostatnosti, což bude platit tak dlouho, dokud nebude Rusko strategicky poraženo,“ tvrdí Otakar Foltýn. Válka na Ukrajině je podle něj obrovským strategickým omylem, který vedl k vykrvácení ruské armády. „Rusko je ve skutečnosti daleko slabší, než si myslíme,“ tvrdí.

„Ruská armáda, kterou jsme znali v roce 2021, už neexistuje. Vidíme tanky z šedesátých i padesátých let, vytahují ze zásob opravdu úplně i to poslední,“ říká v rozhovoru pro Spotlight Aktuálně.cz Foltýn. Ze satelitních snímků je zřetelné, že ve skladech z dob Sovětského svazu už dobrá polovina tanků zmizela a ty, co zbyly, jsou pouhé skořápky, které se musí postavit téměř od základů.

Obrovské ztráty čítající téměř 10 tisíc tanků, přes 20 tisíc bojových vozidel pěchoty, stovky letadel a vrtulníků dohání ruská armáda lidskou silou. „To je koneckonců v Rusku normální, se svými vojáky zachází jako s něčím, čeho mají stále ještě dost, na rozdíl od těžké techniky,“ tvrdí Foltýn, podle kterého ale ani lidské zdroje několikanásobně většího Ruska nejsou bezedné.

„I to obrovské Rusko muselo přilézt do Severní Koreje napřed pro munici, a pak dokonce i pro severokorejské vojáky, to je dokonalý důkaz toho, že i oni jsou na tom velmi špatně,“ myslí si. Změnu podle něj může přinést Západ a jeho vůle Ukrajinu podporovat. „Gamechangerem může být nová Trumpova administrativa. V tento okamžik ale nevíme, jakým způsobem se k tomu Trump postaví, a spoléhat na jeho dobrou vůli není namístě,“ komentuje.

Pane Foltýne,

ráda bych reagovala na váš článek plný propagandistických floskulí, které by i mistr Orwell považoval za poněkud okaté. Nejenže čtenáře krmíte pohádkami o „slabém Rusku“, ale ještě je podbarvujete dramatickými výrazy jako „strategické porážky“ či „vykrvácení“. Inu, strategii šíření strachu a polopravd máte zmáknutou na jedničku. Ale pojďme si to rozebrat:

1. Slabé Rusko? To určitě

Podle vás je Rusko ve stavu klinické smrti, protože údajně vykrvácelo na Ukrajině. Jak je tedy možné, že stále dokáže vést válku a zároveň držet vlastní území? Ano, jejich technika není nejmodernější – to je pravda. Ale zřejmě vám uniklo, že války nevyhrávají vždy jen nejnovější hračky, ale především schopnost logistického a strategického řízení, a to Rusko stále očividně má. Ať už se vám to líbí nebo ne, realita je mnohem složitější, než vaše snímky z PowerPointu.

2. Lidské zdroje – argument na vodě

Říkáte, že Rusko „vykrvácelo“ na lidských zdrojích. Ale vážně? V zemi s více než 140 miliony obyvatel a dlouhou historií válek je tento argument dost slabý. Ano, ztráty jsou obrovské, ale vy zcela ignorujete fakt, že Ukrajina díky této válce krvácí možná ještě víc. Vy z toho ale vyvozujete pouze katastrofu pro Rusko. Selektivní slepota?

3. Severní Korea jako munice? Dobrá pohádka

To, že Rusko údajně škemrá u Severní Koreje, je skvělý příběh na přilákání pozornosti. Ale kde jsou důkazy? A co Západ? Ten škemrá, kde může, aby měl dostatek munice pro Ukrajinu, protože sklady NATO se postupně vyprazdňují. O tom se samozřejmě takticky mlčí.

4. Strategická porážka Ruska? To už tu bylo

Kolikrát už jsme slyšeli, že Rusko padá na kolena? Od roku 2014 neustále. Přesto stojí. Tvrzení o „strategické porážce“ je jen zbožné přání, které Západ opakuje jako mantru. Realita je ale jiná – svět se posouvá k multipolárnímu uspořádání, a ať se vám to líbí nebo ne, Rusko bude jeho součástí.

5. Trump jako „gamechanger“?

Tady jste se alespoň přiblížil realitě. Ano, Trump by mohl být gamechanger – pro Ukrajinu, nikoliv Rusko. Jeho pragmatický přístup může znamenat konec nekonečné finanční a vojenské podpory, protože USA mají svých problémů dost.

Závěrem:

Váš článek je ukázkovým příkladem propagandy. Má děsit, přesvědčovat a ospravedlňovat nekonečné pumpování miliard na Ukrajinu, zatímco doma lidi škrábou zbytky másla na chleba. Přestaňte nás poučovat o tom, co máme dělat. Válka není jen o „porážkách“ nebo „vítězstvích“. Je to tragédie pro všechny zúčastněné.

Zatímco vy se snažíte prodávat laciné příběhy o „slabém Rusku“, lidé vidí, že svět se mění. A jestli někdo skončí v izolaci, pak to budou ti, kteří žijí ve svých ideologických bublinách – třeba vy.

Odpověď Foltýnovi od někoho, kdo vidí svět realističtěji.

POLITIKARINA.CZ

Článek vyšel na svobodny-svet.cz




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: