EpShark

Výzva ke svobodě a odmítnutí kolektivistické tyranie Javiera Mileie

23. 1. 2025



Ať žije svoboda, krucinál! (J. G. Milei)


První kniha s textem libertariánského argentinského presidenta Javiera G. Mileie v češtině spatřila koncem roku 2024 světlo světa! Tato útlá kniha přináší projev argentinského presidenta Javiera G. Mileie na 79. zasedání OSN. V úvodu této drobné brožury se píše, že velká česká media se o tomto projevu prakticky nezmínila a referovala o něm jen alternativní media, údajně dezinformační media. Mileiův projev se týkal kolektivistických a ekologistických projektů namířených proti svobodě "Agenda 2030" a "Pakt pro budoucnost". Agendu 2030 naopak vřele přivítal president České republiky Petr Pavel, jakožto náš společný cíl a plán pro udržitelný rozvoj. Její naplňování bychom měli dle něj urychlit (1). Tato agenda obsahuje rovnostářské a ekologistické cíle jako je umožnění všem lidem na světě, aby naplnili svůj potenciál v důstojnosti a rovnosti. Udržitelné spotřeby a výroby a čerpání přírodních zdrojů a podnikání urgentních kroků v rámci klimatické změny. Nebo zajištění spravedlivých a inkluzivních společností, které jsou oproštěny od strachu a násilí (2). 


Milei a Argentina tyto projekty nehodlá podpořit, protože tyto iniciativy mají za cíl omezit práva a svobody obyčejných lidí a porušují i Chartu OSN, v níž se tyto svobody a práva zaručují. A Milei tyto práva (i v podstatě za nás) hájí, zatímco loutka v čele naší republiky je podporuje a dělá tedy přesný opak (3). Jak píše vydavatel této knihy Lukáš Lhoťan, jinak bývalý muslim a dnes kritik islámu, důvodem pro vydání této brožury pro něj bylo to, že: "Je totiž historickým faktem, že před sto léty byla Argentina bohatou, rozvíjející se zemí, ale jakmile začala realizovat socialistické experimenty v ekonomice a prosazovat kolektivismus ve společnosti, tak se rychle propadla do bídy a 'plácá' se v této bídě již několik desetiletí." (4). Vydavatel se tento projev rozhodl vydat s ohledem na informovanost české veřejnosti, ale i s cílem podnítit diskusi o tom, zda je opravdu kolektivismus a eusocialismus tou "cestou záchrany", jak se nám dnes snaží české politické elity tvrdit (5). 

javier-milei.jpg

 


Teď už k samotnému Mileiovu presidentskému projevu. Při svém projevu v OSN Milei připomněl některé dřívější zásluhy této organizace, jako dlouholetý mír, který umožnil světu obchodovat. Milei připomněl i slova Fr. Bastiata o tom, že tam, kde vstupuje obchod, nevstupují kulky. Obchod zaručuje mír, svoboda zaručuje obchod a rovnost před zákonem zaručuje svobodu. A připomněl to, co řekl prorok Izajáš: "On bude soudit mnohé národy, ztrestá mnohé pronárody. I překují své meče na radlice, svá kopí na vinařské nože. Pronárod nepozdvihne meč proti pronárodu, nebudou se již cvičit v boji." (6). 


Ovšem později se z OSN stal byrokratický moloch a tato organizace přestala dbát na své hlavní cíle stanovené v její zakládací deklaraci a začala se měnit: "Organizace, která byla v podstatě zamýšlena jako štít na ochranu říše lidí, se stala leviathanem s mnoha chapadly, který si osobuje právo rozhodovat nejen o tom, co by měl dělat každý národní stát, ale také o tom, jak by měli všichni občané světa žít. Tak jsme se z organizace, která usilovala o mír, stali organizací, která svým členům vnucuje ideologický program s nekonečným seznamem témat týkajících se lidského života ve společnosti." (7). Milei dále odsoudil program Agendy 2030, který dle něj není ničím jiným než nadnárodním socialistickým vládním programem, který se snaží řešit problémy modernity řešeními, která narušují suverenitu národních států a porušují právo na život, svobodu a majetek jednotlivců (8). 


Milei kritizoval nejen to, že do Rady pro lidská práva byly bez výčitek zahrnuty diktatury včetně Kuby a Venezuely, ale také to, že bylo umožněno, aby ve výboru pro odstranění diskriminace žen zasedaly země, které trestají své ženy za to, že ukazují svou kůži (9). Dozajista jde o narážku na některé muslimské země. 


Vůbec nejzajímavější část Mileiova projevu je dle mého názoru tato: "V ekonomické rovině jsme prosazovali kolektivistické politiky, které podkopávají hospodářský růst, porušují vlastnická práva a narušují přirozený ekonomický proces, čímž brání nejzaostalejším zemím světa, aby svobodně využívaly své vlastní zdroje a mohly se tak posunout vpřed. Zavedli jsme předpisy a zákazy podporované právě těmi zeměmi, které se vyvinuly díky tomu, že dělaly stejné věci, které nyní odsuzují. Dále jsme vytvořili toxický vztah mezi politikami globálního řízení a mezinárodními úvěrovými institucemi, které požadují, aby nejzaostalejší země věnovaly zdroje, které nemají, na programy, které nepotřebují, a staly se tak trvalými dlužníky podporující agendu globálních elit." Dobře nevychází z Mileiovy kritiky ani Světové ekonomické fórum, jehož politiky nulových emisí poškozují dle Mileie především chudé země a dobře nehodnotí ani politiky tohoto fóra stran sexuálních a reprodukčních práv ve světle nízké porodnosti v západních zemích (10). 


Sám Milei v projevu prohlašuje, že Argentina se vydává jinou cestou a: "...rozhodla se přijmout myšlenky svobody. Jsou to myšlenky, podle nichž se všichni občané se rodí svobodní a rovni před zákonem a podle kterých máme nezcizitelná práva udělená našim Stvořitelem. Mezi ně patří právo na život, svobodu a majetek. Tyto principy, jimiž se řídí proces změn, které v Argentině provádíme, jsou také zásadami, kterými se od nynějška bude řídit naše mezinárodní jednání." (11). Argentina dle něj nepodpoří žádnou politiku, která by znamenala omezení individuálních svobod, obchodu nebo porušování přirozených práv jednotlivců, bez ohledu na to, kdo ji prosazuje nebo jak velký je v této instituci konsenzus (12). 


Na dnešním Západě, jmenovitě tom evropském, už svoboda nesídlí. Je zde domovem kolektivismus a tyranie. Pokud chceme skutečnou svobodu musíme hledat dnes na mnoze jinde!


(1) Milei, J. G. Výzva k svobodě a odmítnutí kolektivistické tyranie. Pstruží: Lukáš Lhoťan 2024, str. 3-4.
(2) https://www.mzp.cz/cz/agenda_2030.
(3) Milei, J. G. Výzva k svobodě a odmítnutí kolektivistické tyranie. Pstruží: Lukáš Lhoťan 2024, str. 9
(4) Tamtéž, str. 11-12.
(5) Tamtéž, str. 13.
(6) Tamtéž, str. 22.
(7) Tamtéž, str. 23.
(8) Tamtéž, str. 24-25.
(9) Tamtéž, str. 26.
(10) Tamtéž, str. 27-28.
(11) Tamtéž, str. 31.
(12) Tamtéž, str. 33.

 

Článek vyšel na bawerk.eu




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: