EpShark

Neoprávněné diplomatické pasy. Palermo v AČR

16. 2. 2025



PZ

Ministryně obrany Jana Černochová přiznala, že po určitou dobu byly diplomatické pasy vydávány neoprávněně, a to bez jejího pověření a dokonce bez jejího vědomí. Jak k tomu došlo a kdo za to nese odpovědnost?

Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička otevřel nepříjemné téma pro Ministerstvo obrany (MO). Na sociální síti X zveřejnil odpověď na svou interpelaci ohledně vydávání diplomatických pasů příslušníkům Armády České republiky (AČR). Z odpovědi ministryně Jany Černochové vyplynulo nejen to, že mezi držiteli byl člen Aktivní zálohy, ale také skandální skutečnost, že některé pasy byly vydány neoprávněně.

Podle ministryně byla celá agenda diplomatických pasů v minulosti spravována chybně. Konkrétně Ředitelství speciálních sil MO vydávalo diplomatické pasy příslušníkům AČR, aniž by k tomu ředitel tohoto útvaru měl platné pověření od ministra obrany.

Ministryně Černochová v odpovědi přiznává, že o této praxi nevěděla a že ji zastavila až poté, co na ni byla upozorněna. Následně nechala prověřit, kdo tyto neoprávněné pasy obdržel, a vydala pokyn k jejich vrácení.

„Ve chvíli, kdy jsem se o této skutečnosti dozvěděla, jsem si nechala doložit seznam osob, kterým byl takto diplomatický pas vydán, a vydala jsem pokyny, aby všechny tyto neoprávněně vydané diplomatické pasy byly co nejdříve vráceny Ministerstvu zahraničních věcí,“ uvádí Černochová v odpovědi na Růžičkovu interpelaci.

Zásadní otázkou nyní je, jak je možné, že se taková situace mohla stát. Ministerstvo obrany má totiž jasně nastavený mechanismus pro vydávání diplomatických pasů. Žádosti podává ministr obrany nebo jím pověřená osoba. Pokud bylo Ředitelství speciálních sil vydávání pasů bez tohoto pověření, znamená to buď hrubou administrativní chybu, nebo vědomé obcházení pravidel.

Tento problém se dotýká nejen vnitřního řízení Ministerstva obrany, ale také Ministerstva zahraničí, které pasy fakticky vydává. Jak je možné, že diplomatičtí pracovníci neověřili, zda má žádající osoba platné pověření? Kdo konkrétně podepisoval tyto žádosti?

Dalším překvapivým faktem, který vyplývá z odpovědi MO, je vydání diplomatického pasu jedinému příslušníkovi Aktivní zálohy. Taková praxe není běžná, protože diplomatické pasy se standardně vydávají pouze profesionálním vojákům na zahraničních misích.

Růžičkova otázka na síti X „Hádejte, jaký člen AZ byl držitelem diplomatického pasu?“ naznačuje, že může jít o osobu s politickými nebo vojenskými vazbami. Pokud byl tento pas součástí neoprávněného vydávání, vyvstává otázka, zda nešlo o záměrné zneužití systému.

Zatím není jasné, zda bude Ministerstvo obrany situaci dál řešit, nebo zda považuje kauzu za uzavřenou. Růžičkova interpelace ale naznačuje, že téma neskončí jen u této odpovědi.

Očekává se, že se opozice pokusí tlačit na hlubší prověření celé záležitosti. Například kdo byl odpovědný za neoprávněné vydávání pasů, zda byly vráceny všechny neoprávněně vydané pasy, a kdo je schválil.

Celý případ ukazuje, že i diplomatické pasy, které by měly být čistě administrativní záležitostí, mohou být nástrojem k přístupu k výhodám, které by neměly být dostupné všem. Zbývá jen řádně vyšetřit, kdo za tuto chybu ponese odpovědnost.

prvnizpravy.cz

Článek vyšel na svobodny-svet.cz




Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: