23. 2. 2014
Pozornost všech médií je upřena na Ukrajinu. Ignorují se události ve Venezuele. Tady probíhají protesty proti zkorumpované socialistické vládě už devatenáctým dnem. Přitom Venezuela je z globálního hlediska důležitější krajinou. Její HDP je dvakrát vyšší než HDP Ukrajiny. Země je zároveň významným producentem ropy.
Protesty se za poslední čas vyostřili. Stát začíná proti demonstrantům tvrdě zasahovat. Vládou sponzorované militantní skupiny se toulají po obydlích střední třídy a střílejí na lidi, co vypadají, že patří k protestujícím. Lidé jsou zatýkání pouze proto, že protestují. Lokální organizace po lidská práva volá pro vyšetření stále častějších zvěstí o údajném mučení zadržených. Dokonce se na internetu objevilo i video, které zobrazuje vojáky střílející do civilistů.
Jednomu městu se 645 000 obyvateli, kde bydlí hodně odpůrců vlády, byl vypnut internet. Nevidíme tady pouliční protesty jako na Ukrajině, kde se policisté víceméně jenom brání, ale státem organizovanou ofenzivu s cílem potlačit demonstranty a terorizovat oponenty.
Prezident Maduro oznámil, že z krajiny vypoví CNN. Prioritou vlády je kontrolovat tok informací. Pro běžného obyvatele Venezuely je velice těžké být správně informován. Výsledkem je obrovské množství dezinformací, zvěstí, fám a nejistoty.
Kapitál se zatím snaží z krajiny uprchnout. Vláda se tomu marně snaží zabránit. Oficiální směnný kurz Venezuelské měny je 6,3 bolívaru za dolar. Výměnný kurz pro cestující z ciziny byl nastaven na 11,36 bolívaru za dolar. Na černém trhu je ale směnný kurz 79 bolívarů za dolar. Hyperinflace se tak nezadržitelně blíží. Levicová vláda znárodnila ropné rezervy. Výsledem byl kolaps v produkci ropy. Rezervy dolarů, které představují jediný zdroj za který může Venezuela kupovat zahraniční tovar se ztenčují. Až dojdou, s bolívarem je konec.
Venezuelské rezervy zahraničních měn
V 50. letech minulého století byla Venezuela jednou z nejbohatších krajin Latinské Ameriky. Díky katastrofálním vládním politikám je dnes zemí na pokraji krachu. Venezuela má druhé největší zásoby roby a zemního plynu na světě. Krajina je ale jediným z hlavních producentů ropy, kde produkce za posledních 15 let poklesla.
Vývoj Venezuelské produkce ropy
Jak vidíme, osud Venezuelské vlády je zpečetěn. Otázkou zůstává, jakou škodu dokáže napáchat do doby, než bude svržena.
Mike
Zdroje:
http://caracaschronicles.com/2014/02/20/the-game-changed/
http://www.youtube.com/watch?v=zvhLYFazp2E
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-26283971
http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2014/01/venezuela-strengthens-currency-controls.html
http://www.cato.org/blog/venezuelas-plunging-petroleum-production
Ekonomika padá. Zbrojaři mají vystaráno
Ivo Budil 3. díl: Východní Evropa má stále šanci, vyhnout se osudu západních zemí zatížených migrací
Zneužívání sociálních sítí k ovlivňování voleb je závažný problém, říká ústavní soudce Jan Wintr
Rozdali bezdomovcům čtyři miliony: Vsadili jsme na to, že s nimi udělají to nejlepší
Ukáže nám letos Pavel neřád a neklid?
Nejčastěji disentující soudce Ústavního soudu Jan Wintr. Proč se stal rebelem?
Juraj Blanár 1. díl: Nepokoje na Slovensku se měly konat podle manuálů z Majdanu, ale i Gruzie
Markéta Šichtařová: Toky peněz naznačují zásadní zlom
§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na webu epshark.cz reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§