Před časem se objevily články o tzv. mařičích energie jako například tento.
4. 2. 2025
JAROMÍR JANDA
Před časem se objevily články o tzv. mařičích energie jako například tento.
Jde o zařízení na maření/spotřebu elektrické energie v době, kdy je jí v síti přebytek. Tyto mařiče pomáhají vyrovnávat výrobu a spotřebu elektrické energie v síti navyšováním spotřeby a udržovat stabilitu sítě v době, kdy by přebytek elektrické energie, např. ze solárních a větrných elektráren, mohl stabilitu sítě narušovat. Vše má ovšem svou cenu a zde se dostáváme již ke zcela absurdní skutečnosti a stavu energetiky zcela závislé na regulacích a dotacích, ale postupně.
Předně elektrická energie není tržní komoditou, kterou by bylo možné skladovat. Alespoň v současné době to neumíme v dostatečné míře, a tak v každém okamžiku musí výroba odpovídat spotřebě. Můžeme se sice tvářit, že existuje tržní prostředí tedy trh s elektrickou energií na energetické burze v Lipsku, ale nabídka a poptávky na této burze je něco zcela jiného než výroba a spotřeba elektrické energie v síti, kde musí vždy výroba odpovídat spotřebě, což je dáno fyzikou a v Bruselu s tím nic nenadělají, i když by možná rádi.
Jednotlivé zdroje se musí doplňovat tak, aby v přenosové síti byl dostatek zdrojů pro zajištění aktuální spotřeby a samozřejmě za přijatelné ceny. A právě tady začíná naše dobrodružství. Dokud byly zdrojem elektrické energie převážně elektrárny na uhlí případně plyn anebo elektrárny jaderné, tedy řiditelné elektrárny, nebyl v zásadě žádný problém pro udržení rovnováhy. S nástupem intermitentních zdrojů jako jsou solární a větrné elektrárny, kde jejich výrobu nelze regulovat/řídit a musíme se v síti přizpůsobit jejich výrobě závislé na aktuálním počasí, vstupuje do hry nový prvek, a sice vyrovnávání výroby těchto intermitentních/nahodilých zdrojů. Toto vyrovnávání samozřejmě nelze zajistit jinak než prostřednictvím zdrojů řiditelných, tedy elektráren na uhlí na plyn anebo elektráren jaderných, které omezujeme podle toho, jak fouká a svítí, anebo potřebujeme, když nefouká a nesvítí. Od pravěku záviselo přežití lidstva na tom, jak se dokázalo vymanit ze závislosti na počasí. Dnes jdeme opačným směrem do závislosti na počasí… zpět do jeskyně, ale pojďme dál k našim dotacím.
Protože solární a větrné elektrárny nejsou cenově konkurenceschopné, jsou dotovány, protože jinak by je nikdo nestavěl. Navíc mají prioritu na trhu, tedy jsou upřednostňovány před jinými zdroji. Ano „tržní“ prostředí jak z učebnice. A protože mají dotace a minimální provozní náklady, vydělávají nikoli uplatněním/prodejem vyrobené elektrické energie na trhu, ale díky dotacím, a tak mohou dodávat elektrickou energie bez ohledu na potřebu/poptávku v síti, což ve svých důsledcích (tak jak roste počet solárních a větrných elektráren) vede k občasným záporným cenám elektrické energie na trhu.
Tyto přebytky elektrické energie je ovšem nezbytné regulovat, protože jak jsme uvedli, platí fyzika a síť musí být v rovnováze, a tak omezujeme klasické řiditelné zdroje tedy uhelné, plynové a jaderné elektrárny. Pokud ovšem jejich provoz náhodně omezujeme, snižujeme tím jejich efektivitu, a tak přestávají být rentabilní. Ale současně bez nich není možné udržet stabilní síť, protože jsou to jediné řiditelné zdroje, a tak abychom je udrželi v provozu je, hádejte co, ano dotujeme.
Vyšší nároky na regulaci a přenos elektrické energie podle toho jak solární a větrné elektrárny vyrábějí anebo nevyrábějí znamená vyšší náklady na přenosovou soustavu, což nezaplatí nikdo jiný než zákazníci a je jen jinou další formou dotování solárních a větrných elektráren.
Součástí regulace jsou i v úvodu zmiňované mařiče, kdy s dotacemi vyrobenou elektrickou energii maříme a proměňujeme v teplo. Ano, solárními a větrnými elektrárnami bojujeme proti oteplování, abychom následně vyrobenou a přebytečnou energii mařili a ohřívali planetu. To nevymyslíš.
Mařiče elektrické energie se vyplatí v čase, kdy je v síti přebytek elektrické energie a na trhu záporná cena. Pro provozovatele je to lepší než provozovat klasickou elektrárnu ve ztrátě při záporných cenách anebo než ji odstavit. Solární a větrné elektrárny vydělávají i přes zápornou cenu díky dotacím a mařiče vydělávají díky záporným cenám. Skoro perpetuum mobile nebo přesněji vrchol blbosti.
A nakonec protože klasické uhelné řiditelné elektrárny přestávají být konkurenceschopné a v kombinaci se „skvělým“ nástrojem, jako jsou emisní povolenky, dochází k jejich odstavování, tak aby nedošlo k situaci, že když nebude svítit a foukat nebude kde elektrickou energii brát, nezbývá než dotovat i elektrárny uhelné za disponibilní kapacitu anebo stavět elektrárny jaderné. A protože v případě jaderných elektráren jde o v počátku investičně velmi nákladné projekty, tak je nelze realizovat jinak než bez podpory státu, tedy opět nějaké formy podpory a dotací.
Dotovaná energetika od nevidím do nevidím, dotace všude, kam se člověk podívá.
Dotujeme solární a větrné elektrárny a vytváříme nestabilitu v síti a tlak na odstavení klasických.
Potřebujeme regulovat síť, a tak dotujeme klasické uhelné a plynové elektrárny.
S dotacemi vyrobenou elektrickou energii z důvodu regulace maříme a ohříváme planetu.
Zvyšující se nároky na přenosovou soustavu a její regulaci vyžadují zvýšené náklady.
V důsledku vysokých cen emisních povolenek a nerentability likvidujeme uhelné elektrárny.
Případně je dotujeme pro držení kapacity, resp. Německo nebo Polsko.
A kdo to celé dobrodružství platí? 3, 2, 1… ano, my všichni. Za socialismu platilo všichni podle možností a všem podle zásluh nebo tak nějak. Dnes je to v energetice trochu jinak. Lidi a firmy platí v případě ČR nejvíce v Evropě, stát to organizuje a někdo dobře vydělává. Všichni podle možností až na kost a některým podle potřeb… samozřejmě nekonečných. Převrácený socialismus na steroidech.
A řešení? Zrušit dotace, postavit odpovídající výkon jaderných elektráren s max. zapojením zbytku domácího průmyslu viz moje jiné texty zde na !Argumentu. Vyjde to levněji a budeme soběstační a zajištěni na příštích 100 let. Dotazy?
Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Střední a východní Evropa má stále šanci, aby se vyhnula osudu západních zemí zatížených migrací
Dotovaná energetika, převrácený socialismus na steroidech
Kdo ohrožuje demokracii na Slovensku?
Donald Trump – přinese do mezinárodních vztahů chaos, nebo naopak dokáže urovnat zásadní konflikty?
Neměl bych být pro mladé zdroj informací číslo jedna, je to zoodpovědnost, říká youtuber Lukefry
Když vedete se smrtí dialog, tak se žije radostněji, říká Blanka Hašková o své knize Smrti naproti
Hádka: To chcete tanky z bambusu, když jste zlikvidovali ocelárny?!
Žigulík byl na rozdíl od škodovky opravdu auto. Fungovat se s ním dá i dnes
Hřib napravil velkou chybu. Pokud chce uspět, musí ale ještě udělat něco se svou arogancí
Nejhorší vlna regulací v EU teprve přichází
§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na webu epshark.cz reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§