Ceny potravin vzrostly v říjnu meziročně jen o 0,1 %, což je téměř na úrovni statistické chyby. Z tohoto vývoje se zcela vymykají rychle rostoucí ceny másla. Dokonce se k tomu pořádají tiskové konference, kde se dozvídáme, kdo a co udělá, aby se vývoj na trhu uklidnil.
Zdá se, že pro vysvětlení příčin růstu ceny je dat dostatek. Jen je potřeba je důkladně analyzovat. Připomínám, že statistiky Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) k tomu poskytují dostatek informací, stejně jako statistiky ČSÚ.
Spotřebitelská cena másla byla až do června 2024 v podstatě stabilní na úrovni 205 – 210 Kč/kg. Od června se pak cena zvýšila až na 275 Kč/kg tj. 68 Kč/250gr másla v říjnu tj. zvýšila se o 31 %. Jde o cenu ve 42. týdnu stanovenou na základě terénního šetření a ta se liší od ceny stanovené jako průměr v daném měsíci. Podle cenových statistik vycházejících z průměru cen v daném měsíci je cena másla v říjnu 235 Kč/kg tj. 58 Kč za kostku másla – viz tabulka.
V prvé řadě je důležitý především vývoj cen másla na straně producentů a na straně prodejců. Podle oficiálních statik byly v období únor – duben 2024 cena másla producentů a spotřebitelská cena v podstatě shodné.
Od letošního května se začala zvyšovat prodejní cena másla a teprve následně – se zpožděním dva měsíce – se začala zvyšovat cena másla na straně výrobců (bohužel údaj o ceně výrobců v říjnu zatím není k dispozici).
Srovnání s vývojem cen másla v roce 2023 však ukazuje ještě jednu tendenci. Vývoj tuzemské ceny másla v zásadě kopíruje vývoji jeho ceny na zahraničních trzích – viz graf. Tato cena klesala od června 2022, kdy byla 184 190 Kč za tunu až do září 2023. kdy se její pokles zastavil pod hranicí 110 tis. Kč za tunu. Od té doby cena másla na evropském trhu rostla až do září 2024, kdy dosáhla rekordní úrovně 205 tis. Kč. Přitom do této ceny se také promítá změna kurzu dolaru vůči koruně. Podle dat za říjen 2024 došlo k určité úpravě ceny směrem dolů. Možná, že z toho lze optimisticky očekávat pokles ceny másla, který se ovšem na pultech obchodů nemusí zatím projevit. Pokud k takovému poklesu ceny dojde, pak to bude patrně až po vánocích.
Porovnáme-li data, pak ceny na evropském trhu za období září 2023 – září 2024 vzrostly o 86 %, ceny prodejců na tuzemském trhu se ve stejném období zvýšily o 41 % a ceny pro spotřebitele o 52 %.
Vývoj cen na tuzemském trhu ovšem probíhal s určitým zpožděním a akceleroval v období duben – září 2024, kdy vzrostla cena másla výrobců o 17,8 %, cena spotřebitelská pak vzrostla o 39 %, tedy dvojnásobně. Jestliže ještě v první polovině roku byl rozdíl mezi spotřebitelskou cenou a cenou výrobců minimální, pak v září již cena spotřebitelská převyšovala cenu výrobců o 18 %. Pak je jasné, kdo na tomto vývoji profitoval.
Rozdílná dynamika cen producentů a cen pro spotřebitele není nic nového. Je to zřejmě podobná hra, kterou obchodní řetězce rozehrávají i s jinými cenami. V tomto konkrétním případě může jít o pokus vysokými cenami másla, které spotřebitelé používají k vánočním přípravám realizovat dodatečný zisk. Také proto, že při relativně klidném vývoji cen potravin není velký prostor opakovat nárůst zisku z uplynulých let.
Ještě poslední poznámku. Jak se vyvíjela cena mléka, protože mléko prý bylo příčinou růstu cen másla. Jak je patrné z tabulky – jde o ceny zemědělských výrobců opět z oficiální statistiky ČSÚ – mezi dubnem a zářím 2024 se výkupní ceny mléka zvýšily o 0,30 Kč /litr tj. o 2,7 %. Zemědělci to tedy rozhodně nebyli, kdo by způsobil růst ceny másla, jak se nám snaží někdo podstrčit.
Často se při vysvětlování vývoje ceny másla setkáváme s tvrzením, že prý jeho cena roste, protože v létě bylo horko a mléko bylo málo tučné atd. Podle toho, co ukazují uvedená čísla a také graf – je vysvětlení cenového vývoje daleko snazší. Dynamika ceny se zde řídí nikoli našimi náklady, ale vývojem na evropském trhu s máslem. Je tomu tak proto, že na evropském trhu se nakupuje více než polovina skutečné spotřeby másla v ČR (nejčastěji Polsko a Německo).
Stanovení ceny másla na tuzemském trhu proto vychází z jeho ceny na evropském trhu. Bylo tomu tak i v minulosti, kdy v letech 2017 – 2018 byla jeho cena také vysoká a na našem vnitřním trhu probíhaly podobné akce, kdy se omezovaly jeho jednorázové nákupy, a lidé jezdili nakupovat máslo do zahraničí. Mohli bychom si na to ještě vzpomenout.
Bylo by proto poctivé říci, že sice vyrábíme dostatek mléka, ale nejsme schopni z tohoto mléka vyrobit dostatek másla pro náš trh. Bylo to poctivější, než se vymlouvat, že krávy dojí málo tučné mléko. Vysoká cena másla je také bohužel výsledkem naší politiky v zemědělství a potravinářství, kde nás soběstačnost ve výrobě základních produktů začne zajímat až ve chvíli, kdy najednou něco na trhu chybí.
Ale to vůbec neznamená, že by se stát měl vzdávat svých nástrojů ke kontrole cenového vývoje a situace na trhu – od zákona o cenách až po kontrolu kartelového chování některých podnikatelských subjektů. Zákon o cenách je v gesci MF a kartelové chování v gesci ÚOHS. Očekávat nějakou změnu od současného vedení těchto institucí však patrně nelze.
§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na webu epshark.cz reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§